Boris Johnson’dan itiraf: Parlamentoyu yanılttım

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 salgını sırasında Başbakanlıkta karantina kurallarını ihlal eden partilere iştirakiyle ilgili parlamentoyu yanılttığını kabul etti fakat bunu “kasıtlı” yapmadığını savundu. İngiliz parlamentosu Ayrıcalıklar Komitesi, salgın sırasında Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da düzenlenen partilerle ilgili yürütülen soruşturması kapsamında, Johnson’ın kendilerine sunduğu 52 sayfalık yazılı savunmayı yayımladı.

Eski Başbakan Johnson, savunmasında, karantina kurallarını ihlal eden partilere iştirakiyle ilgili parlamentoyu yanlış yönlendirdiğini kabul etti fakat açıklamalarını “iyi niyetle” yaptığını belirtti.

Johnson, “Bu soruşturmada, parlamentoyu ‘kasıtlı olarak’ yahut ‘sorumsuzca’ yanlış yönlendirdiğim argümanını destekleyen hiçbir ispat olmadığı açıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Johnson, rastgele bir aktifliğin, Covid-19 kurallarını ihlal etmiş olabileceğine dair bir ihtar yahut tavsiye aldığını gösteren tek bir dokümanın bile olmadığını savundu.

Johnson, yarın komitede milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak

Savunmasında, soruşturmayı yürüten Ayrıcalıklar Komitesini de eleştiren Johnson, komitenin orta raporunda yer alan, birtakım toplantılara şahsen katıldığı için Covid-19 kısıtlamalarına ait kılavuzun ihlal edildiğinin kendisi için “aşikar” olduğu argümanlarını da reddetti. Johnson, “Kurallara ve kılavuza ‘açıkça’ muhalif etkinlikler düzenlediğimiz ve bu aktifliklerin resmi fotoğrafçı tarafından ölümsüzleştirilmesine müsaade verdiğimiz tarafındaki bir sav mantıksızdır.” tabirini kullandı.

Boris Johnson, Başbakanlıkta Covid-19 kurallarını ihlal eden partilere katılmasıyla ilgili parlamentoyu aldatıcı sözler vermesi nedeniyle yarın düzenlenecek oturuma katılarak milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

Johnson’ın, soruşturmanın sonucuna nazaran parlamentodan ihraç edilme ya da milletvekilliğinden atılma mümkünlüğü bulunuyor.

Tepki çeken partiler

İngiltere’de polis, 2020 ve 2021’de Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen 12 olayla ilgili haberlerin akabinde geçen sene başında soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Johnson’a kendi doğum günü partisine katılmaktan para cezası verilmişti.

Dönemin Başbakanı Johnson, Covid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının akabinde 12 Mayıs’ta özür dilemiş fakat vazifesinden istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Polis soruşturmasının akabinde kıdemli müsteşar Sue Gray de partilerle ilgili raporunu yayımlamıştı. Raporda, Covid-19 kısıtlamalarının sürdüğü devirde Başbakanlıkta düzenlenen partilerin birçoklarında kuralların ihlal edildiği, paklık ve güvenlik çalışanının de “kabul edilemez” bir muameleyle karşı karşıya kaldığı bildirilmişti.

Raporda, o devir Başbakanlıkta yapılan birçok aktifliğin düzenlenmesine müsaade verilmemesi gerektiğine işaret edilerek, kaygılarını lisana getiren çalışana de hürmet gösterilmediği kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir