Brent petrolün varil fiyatı 91,35 dolar oldu

Dün 92,30 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,21 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.18 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,15 artarak 91,35 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 84,70 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte, zayıf talep telaşlarına rağmen giderek artan arz daralması telaşları tesirli oldu.

Avrupa Birliği (AB), 6’ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine eser tedarikini ise 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesmeyi planlıyor.

AB üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımlarının yaklaşması piyasalarda arz kaygılarını güçlendiriyor.

Uzmanlara nazaran, Rusya’dan deniz yoluyla yapılan sevkiyatların, 21 Ekim’e kadarki 7 günlük devirde son beş haftanın en düşük düzeyine gerilediğine ait bilgiler ise kelam konusu yaptırımların tesirinin şimdiden hissedildiğine işaret ediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin kasım prestijiyle günlük petrol üretiminde 2 milyon varillik kesintiye gidecek olması da piyasalarda arz kaygılarını destekliyor.

ABD VE ÇİN’DE AÇIKLANAN BİLGİLER TALEP KAYGILARINI ARTIRDI 

Öte yandan, dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi ABD ve Çin’de ekonomik gidişata yönelik kaygıların artması fiyatlardaki yükselişi sınırlıyor.

Dün ABD’de açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ekimde aylık bazda 2,1 puan azalışla 49,9’a inerek 28 ayın en düşük düzeyine geriledi ve Haziran 2020’den bu yana kesimde birinci defa daralma olduğuna işaret etti.

Ülkede hizmet kesimi PMI da ekimde geçen aya nazaran 2,7 puan azalarak 46,6’ya indi ve hizmet kesimindeki daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Uzmanlar, Çin’de dün açıklanan datalara nazaran ülkenin üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 büyüyerek beklentileri geride bırakmasına rağmen datanın alt kalemleri ve bilhassa perakende satışların kestirimlerin altında kalmasının iktisada ait soru işaretlerini artırdığını belirtiyor.

Brent petrolde teknik olarak 91,75 ile 92,33 dolar aralığının direnç, 91,17 ile 90,59 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir