Fenerbahçe, Ülker Stadyumu’nun depreme dayanıksız olduğu iddialarını yalanladı

Türkiye’yi yasa boğan sarsıntı felaketinin akabinde spor kulüplerinin statlarının zelzeleye ne kadar güçlü olduğu tartışma konusu olmuştu. Fenerbahçe‘nin stadının zelzeleye dayanıksız olduğu tez edilirken, sarı-lacivertlilerden bahse ait açıklama geldi.

FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Stadın sarsıntıya dayanıksız olduğu argümanlarını yalanlayan Fenerbahçe yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yaşanan elim zelzelelerin ve ağır kayıplarımızın akabinde tüm yapılarla ilgili oluşan hassasiyet kamuoyunun malumudur. Bu noktada stadımız ve kulüp merkezimiz Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi ile ilgili gündeme gelen birtakım yorumlar ile ilgili bilgilendirme yapma gerekliliği doğmuştur.

“SÖYLEMLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Öncelikle bir müddettir stadımızla ilgili ortaya atılan yapının sağlam olmadığı ile ilgili haber ve telaffuzlar gerçeği yansıtmamaktadır. Stadımızda gerekli tüm denetim ve tamiratlar, nizamlı olarak yapılmaktadır. Olağan periyodik tamir ve yenilemeler kapsamında, son olarak 2022 yılının yaz aylarında başlatılan çalışmayla uzay çatı ve çelik sistemi, çatıyı taşıyan sarsıntı sismik izolatörleri ve çatı membranları yenilenmiştir.

“DEFORMASYON VE HASAR TESPİT EDİLMEMİŞTİR”

Kulübümüz tarafından yapı kontrolü kapsamında gerekli denetim ve kontroller yapılmakta, Türkiye’nin önde gelen kurumlarından yapının durumuna dair şimdiki raporlar alınmaktadır. Kelam konusu raporlarda uyulması zarurî yönetmeliklere ait bir tersliğin tespiti kelam konusu olmamakla birlikte; stadımızın tamamlanmış olduğu yıldan bu yana rastgele bir deformasyon ve hasar oluştuğu istikametinde bir tespit de rapor edilmemiştir.

“DEPREM PERFORMANS TAHLİL SÜRECİ BAŞLADI”

İlaveten Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ne ilişkin olmak üzere bugüne dek alınmış tüm yapısal sağlamlık raporları Kulübümüzce ilgili merciler ile de paylaşılmaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan sarsıntı sonrası ise Kulübümüz, tüm tesisleri ve içinde barındırdığı yapılarının tamamını kapsayacak formda bir sarsıntı performans tahlil süreci başlatmıştır.

“RAPORLAR TOPLULUĞUMUZ VE KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAKTIR”

Bu kapsamda 17 Mart 2023 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne yazılı olarak müracaat yapılmış ve yeni bir sarsıntı performans tahlil çalışması yapılması da talep edilmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü ve bağlı şirketlere ilişkin yapı ve tesislerin sarsıntı güvenliğini belirleme süreci bu doğrultuda yürütülmektedir. Hasebiyle süreç hassas biçimde tarafımızca takip edilmekte olup; ilgili süreçlerin sonunda elde edeceğimiz raporlar topluluğumuz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

“SPEKÜLATİF AÇIKLAMALARA PRESTİJ ETMEYİN”

Bu bilgilendirme kapsamında desteği olmayan spekülatif açıklamalara prestij edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor; stadımızın sağlam olmadığı, yer ile ilgili sorunların bulunduğu formunda açıklamalarda bulunan sav sahiplerinden bu raporları ve bu raporları imza eden şahısların kimler olduğunu kamu menfaati gözetilerek tüm kamuoyu ile paylaşmaları için davette bulunuyoruz. Aksi halde mesnetsiz açıklamalar nedeniyle tarafımızdan yasal yollara başvurulacağını belirtmek istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir