Hizbullah Tarafından 38 Gün Boyunca İşkenceye Uğrayıp Domuz Bağıyla Öldürülen Konca Kuriş’in Hayatı

1990’lı yılların en acıklı öykülerinden birinde başroldeydi Konca Kuriş…

Hizbullah Terör Örgütü olarak bilinen ve 1990’larda Türkiye’yi adeta kana bulayan oluşumun kurbanlarından yalnızca biriydi… 38 gün boyunca azap görmüş, domuz bağıyla öldürülmüş ve kaybının 555. gününde Konya’da bir meskenin temeline gömülmüş formda bulundu ‘imanlı feminist’ Konca Kuriş’in cansız vücudu.

Cumhur İttifakı’na katılan HÜDAPAR’ın genel başkanı Zekeriye Yapıcıoğlu’nun ‘Hizbullah bir terör örgütü değildir’ telaffuzları gün yüzüne çıkarken Konca Kuriş’in kıssası de ismini duyan duymayan herkes tarafından merak edildi.

Peki Konca Kuriş kimdir, neden ve nasıl öldürüldü? Hizbullah Terör Örgütü’nün öldürdüğü Konca Kuriş’in öyküsünü, Gaffar Okkan’ı ve 90’larda Türkiye’yi mercek altına alalım…

Yaşı 30’dan büyük olanların çok yakından bildiği üzere 1990’lı yıllar Türkiye’si epeyce karanlıktı.

Faili meçhul cinayetler, beyaz Toros’la kaçırılanlar, domuz bağıyla azap edilerek öldürülenler, vefat meskenleri, tarikatlar, katliamlar, gözaltında ‘kaybedilenler’ ve kaçları… Her ne kadar nostalji hasretinde birinci sırada olsa da, 1990’lı yıllar o günleri yaşamış her bireyin için acıdan ibaretti.

Yazar, düşünür, eski imam ve müftü olan uzun yıllar TRT’de dini içerikli programlar yapan Turan Dursun dini eleştirdiği yazılarının akabinde köktenciler tarafından açıkça tehdit edildi ve 4 Eylül 1990 günü meskeninin önünde katledildi.

Din Bu serisiyle vefatından sonra tanıştığımız Turan Dursun, uzun yıllar müftülük yaptıktan sonra 2000’e Hakikat mecmuasında yazılar yazmaya başladı. Bu yazılarda İslam dinini ve Hz. Muhammed’i eleştiren Dursun, devrin siyasi ikliminin de tesiriyle köktencilerin taarruzlarına maruz kaldı. Ve 1990’lı yıllarda kaybettiğimiz pek çok aydın üzere konutunun önünde suikaste uğradı.

2 Temmuz 1993 günü Türkiye dehşetli imgelerle televizyonun önünde mıh üzere kaldı: Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatkarların kaldığı Madımak Oteli kalabalık bir küme tarafından ateşe verildi, 35 canımızın canlı diri yakıldığını gördük.

Başta Aziz Nesin’i gaye alan gerici kitle, makus niyetli gazetecilerin ve kanaat başkanlarının gazıyla evvel sloganlar attılar, sonra Madımak Oteli’ne taş fırlatarak camları indirdiler, son olarak ‘Laiklere ölüm’ sloganıyla otel ateşe verildi. İkisi otel vazifelisi, ortalarında Metin Altıok, Hasret Gültekin, Muhlis Akarsu üzere bedelli aydınların yer aldığı 35 kişi canlı diri yakıldı. Dava vakit aşımına uğradı, Türkiye halklarının bir mukadderatı olan adaletsizlik burada da kendini gösterdi.

3 Kasım 1996’da devlet, polis-mafya alakalarının net bir biçimde ortaya döküldüğü bir kaza meydana geldi: Susurluk skandalı olarak tarihte yerini alan kazada Mercedes’i kullanan Hüseyin Kocadağ, üzerinde Mehmet Özbay düzmece kimliği bulunan, Interpol Kırmızı Bülteni ile aranan Abdullah Çatlı ve Melahat Özbay düzmece kimlikli, sevgilisi Gonca Us öldü.

‘Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık’ aksiyonlarını doğuran Susurluk skandalında DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak yaralı olarak kurtuldu. Kazanın akabinde kamuoyu, ‘devlet, siyaset, mafya’ üçgeninde yasadışı münasebetlerin ortaya çıkarılmasını talep etti lakin adalet burada da unutuldu.

Ve postmodern darbe 28 Şubat…

Refah Partisi ve Gerçek Yol Partisi’nin koalisyonuyla kurulan hükümet sonrası Başbakan Necmettin Erbakan’ın açıklamaları, Kocatepe Camii’nde atılan ‘Şeriat isteriz’ çığlıkları, Aczmendilerin ayin imgeleri, Susurluk skandalı ve Sincan Belediyesi tarafından düzenlenen Kudüs Gecesi’nin akabinde 4 Şubat 1997’de Sincan’da askerler tanklarla gövde gösterisi yaptılar. İrticaya karşı tehdit niteliğindeki bu ‘postmodern darbe’yle Milli Güvenlik Kurulu bir dizi kararın uygulanmasını istedi. Uygulanmayan kararlar, imzalanmayan kontratlar ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde geçen yılların akabinde istifalar geldi, yeni hükümet kuruldu, karanlık günler devam etti.

Dönemin siyasi iklimi ve Türkiye’nin gündemini anlamak ismine anlattığımız bu can sıkıcı olayların akabinde asıl problemimize gelelim: Konca Kuriş…

1961 yılında doğan Türk, Müslüman, araştırmacı, feminist muharrir Konca Kuriş’in öyküsünü anlatacağız bugün sizlere… Konca Kuriş, 1990’lı yılların karanlığında Kur’an’ın dogmatik bir halde yorumlanmasını eleştirdi ve bu tenkitlerinin sonucunda da öldürüldü.

Kendisini ‘imanlı feminist’ olarak tanıtan ve 1987 yılında Nakşibendi tarikatıyla tanıştıktan sonra “Sadece Kur’an” diyerek yoluna devam eden Koca Kuriş, İslami feminizmi sesli lisana getiren birinci isim oldu.

1980’lerde Türkiye’de alevlenen feminizm tartışmalarıyla hiç bakılmayan bir pencere açtı Konca Kuriş ve İslami feminizmi yüksek sesle lisana getirdi. Dini ve siyasi telaffuzlarıyla erkek egemenliğine karşı gayret ederken, tıpkı vakitte içinde bulunduğu İslami çevreyi de eleştirdi. 

Peki nasıl başladı Konca Kuriş’in öyküsü ve 38 yaşında nasıl sonlandı?

Kızı Sırma’nın “Çocukluğundan beri anlaşılamamış bir kadın” olarak anlattığı Konca Kuriş şimdi 16 yaşındayken evlendi; gözyaşları içinde…

Dini inancı yok, evliliği kurtuluş olarak görüyor ve koyu bir halde inançlı olan Nakşibendi tarikatı mensubu kayınpederinin karşısına bu formda çıkıyordu: ‘İnanmam için bana Allah’ı göstermen gerekir.’ Ailede istenmeyen gelin ilan edildikten sonra Menzil’e götürüldü, Nakşibendi tarikatıyla tanıştırıldı, ve akabinde örtündü. 

Kızı Sırma ile yapılan röportaj için tıklayabilirsiniz.

Zaman içinde İslamiyet’in farklı yüzleri ve yorumlarıyla tanıştı, Kur’an’ı temel aldı, başörtüsü taktı ve ibadetlerini yerine getirdi lakin tekrar de sorgulamaktan ve eleştirmekten de geri durmadı…

Geçen yılların akabinde sorgulamaya devam etti, Kur’an’ın dogmatik bir biçimde yorumlanmasını eleştirdi ve bir sempozyumda birinci radikal çıkışını yaptı: Kur’an çevirisi/yorumlarındaki erkek hükümran kültürden gelen anlayış ile bayana adeta ömür alanı tanımayan dar çerçeveli bakış açısını gündeme getirdi.

Oğlu Yahya ile yapılan röportaj için tıklayabilirsiniz.

“İslam’da örtünmek kural değildir, hadislerle yola çıkmak yanlıştır, anlamadığınız bir lisanla dua etmenin yararı yoktur, bayanın regl iken namaz kılması ve oruç tutması günah değildir, bayan erkek yan yana ibadet edebilir, bayanlar cuma, bayram ve cenaze namazlarını kılabilirler.”

Bugün bile hâlâ tartışılan bu telaffuzları o gün lisana getiren Konca Kuriş’in tek emeli erkek egemenliğini yıkmak; yazılar yazdı, televizyon programlarına katıldı, bayan sığınma konutlarına dayanak verdi, savaş tersi mitinglerde uzunluk gösterdi; yani gayretin her yerinde bayanı temsili etti.

“Sen Kur’an’ı tekrar mi yorumlamak, yine mi yazmak istiyorsun?”

İşte tüm bu siyasi iklim, Türkiye gündemi ve İslami feminizm temelli telaffuzların akabinde başlıktaki üzere bir dizi tehdit alan Konca Kuriş, 16 Temmuz 1998 günü eşi Orhan Kuriş’in etkisiz hale getirilmesinin akabinde bir gece yarısı konutunun önünden kaçırıldı. Oğlu Yahya Kuriş’in anlatımıyla o gün şöyle yaşandı: 

Annem kaçırılacağını biliyordu, hissetmişti sanırım. Sabah kalktı, garip bir biçimde müzik açtı, beni dansa kaldırdı ve dans etmeye başladık… Olağanda çok sevinçli bir bayan olan annem bana sarıldı, beni öptü, duygulandı ve gözleri doldu. Gün boyunca da yanından hiç ayırmadı beni. Akşam saat 17.30’da amcam bizi yaylaya götürmek için konuta geldi. Annem mesaisi olduğu için gelemeyeceğini söyleyince, ben de annemle kalmak istediğimi söyledim. Annem kardeşlerime sahip çıkmam gerektiğini söyledi. Bu türlü bir cümleyi, olağan bir vakitte kullanmazdı. Üzerine basa basa kardeşlerime sahip çıkmam gerektiğini söyledi. O günün gecesinde, kanser tedavisini üstlendiği bayanın oğlu, beraberinde getirdiği adamlarla kaçırdı annemi. Üç kişi konutumuzun önüne gelmişler, başına zorla silah dayadıkları babamı yere indirmişler.

Ve Konya’da boşaltılmış bir mesken, beton kaplı bir bodrum katı, altından çıkarılan cesetler…

Kaçırıldıktan sonra ailesi aylarca Konca Kuriş’in izini sürdü fakat rastgele bir şeye rastlayamadı. Tam 555 gün sonra 20 Ocak 1999’da Konca Kuriş’in cansız vücuduna ulaşıldığı bilgisi ailesine verildi. Teşhis edildi, domuz bağıyla azap edilerek öldürüldüğü anlaşıldı ve sonradan çıkan kasetlerle anlaşıldı ki Konca Kuriş 38 gün boyunca azaba karşın direndi.

İşkence seansları katilleri tarafından kaydedilen Konca Kuriş’in son sözleri şöyleydi: “Savunduğum fikirler yanlıştı fakat birtakım bireyler ve kümeler beni yönlendiriyordu. Ben de onların takviyesiyle kamuoyuna ulaştım. Hatta Amerikalı bir küme beni ülkelerine davet etti. Kaçırılmasaydım, Amerika’ya gidip konferanslar verecektim.”

Türk Hizbullahı Konca Kuriş’in kaçırılmasının, azap görmesinin ve vefatının sorumluluğunu şu cümleyle üstlendi: ‘İslam düşmanı ve laik-feminist Konca Kuriş, Allah ve Kuran-ı Kerim aykırısı fiilleri ve telaffuzları nedeniyle Hizbullah savaşçıları tarafından kaçırılarak üslerimizde sorgulanmıştır. Dinsiz laik TC’nin resmi din telaffuzları ile talimatları paralelinde hareket eden ve siyonistlerce de kullanılan Konca Kuriş, Müslümanları kuşkuya sevk edecek fiiliyatlara giriştiği için şeri kararlar gereği cezalandırılmıştır.’

Dönemin sert siyasi ikliminden bugüne kalan Konca Kuriş’in bu mezarı…

Oldukça ağır bir gündemi olan ülkemiz, şimdilerde ise 10 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanarak resmiyete kavuşan ve ülkemizin Cumhurbaşkanı’nın belirleneceği 2023 genel seçimlerini konuşuyor.

Bildiğiniz üzere seçim yarışının iki büyük ittifakı var. Birisi Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin bir ortaya geldiği ‘Altılı Masa Millet İttifakı’ birisi de Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin yer aldığı ‘Cumhur İttifakı’.

Altılı Masa’nın kendi içinde yaşadığı sorunlar vatandaşların başını karıştırırken şimdilerde sulh yaratıldı. Partilerin genel liderleri seçim çalışmalarına start vermek için gün sayıyor diyebiliriz.

Bu esnada Cumhur İttifakı’na katılmak istediğini söyleyen bir isim vardı. O da HÜDAPAR olarak bilinen Hür Dava Partisi’nin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu.

Geçmişe dönüp baktığımızda Zekeriya Yapıcıoğlu’nun kimi konuşmalarına denk gelmek mümkün. Bu konuşmalardan birisinde Yapıcıoğlu, 1990’lara terör estiren Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmediğini söylemişti.

1982 yılında kurulan Lübnan merkezli “Allah’ın partisi/Allah’ın Hizbi” manasına gelen Hizbullah ismiyle anılan terör örgütü, 1990’larda Türkiye’ye kan ve vahşet dolu günler yaşattı, üstte da anlattığımız üzere.

HÜDAPAR’ın Cumhur İttifak’ına katılmasının ardından genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun eski telaffuzları ortaya çıktı ve Türkiye’ye tekrar o vahşet dolu günleri hatırlattı. 2008 yılında yapılan operasyon sonrası kaybının üstünden 555 gün geçen, 38 gün boyunca azap gören, azabın sonunda tehdit ve zorla fikirlerinin tam aksisi söyletilip kayda alınan ve domuz bağıyla öldürülen ‘imanlı feminist’ Konca Kuriş’i

Ve bu operasyonları düzenleyerek Hizbullah’a büyük bir darbe vuran, 5 muhafazasıyla birlikte 500’den fazla mermiyle öldürülen Diyarbakır Vilayet Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın adını tekrar gündeme taşıdı…

O karanlık günlerin bir daha hiç gelmemesi dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir