NASA’ya Türkiye’den kötü haber: Bilim merkezi kurmak isterken… Salda’yı kurutacak madene Bakanlık onayı

İbrahim Gündüz

Bir yandan NASA’nın Salda Gölü Bilim Merkezi Projesi’ni açıklayan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, diğer yandan da Salda gölünü besleyen dağlara maden müsaadesi veriyor. Üstelik, “ÇED gerekli değildir” diyerek.

Salda Gölü ve etrafı 14 Mart 2019 tarih ve 824 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Etraf Muhafaza Bölgesi ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararına karşın, Bakanlığın akıllara sakinlik veren son kararı, Salda gölünü besleyen Eşeler Yaylası’na kurulmak istenen krom madeniyle ilgili oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zontaş Zonguldak Taşkömürü Mad. San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan maden için, tüm tehlikelerine karşın 29 Aralık 2022’de “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdi.

Teke Yörükleri’nin kutsalı ve Salda Gölü’nü besleyen Eşeler Yaylası’nda açılması planlanan krom madeniyle, Salda’nın dünyaca ünlü kıyılarının kararmasının yolu açılacak.

Krom madeni ayrıyeten etrafa, insan sıhhatine, dünyada diğer hiçbir yerde bulunmayan ve kuşakları tükenmek üzere olan bitki ve hayvan tiplerine geri dönüşü olmayacak halde ziyan verecek.

“Eşeler Yaylama Dokunma Sivil İnsiyatifi” tarafından başlatılan bir kampanyayla Salda Gölü’nü besleyen dağlarda açılması planlanan madenlere karşı çaba başlatıldı. İnsiyatif tarafından yapılan açıklamada, “İçme suyumuz kalmayacak. Yeraltında dinamitle çalışacak olan krom madeni su yataklarının yerlerini değiştirerek, yeraltı sularının damarlarını kesecek. Krom madeni yıkama tesisleri büyük ölçülerde su kullanacak. Krom madeni dört ilçenin içme ve sulama suyunu kirletecek ve zehirleyecek. Bölgedeki krom madenlerinin Salda Gölü’nü ve öbür su kaynaklarını tehlikeli formda kirlettiği ve bu kirliliğin insan sıhhatini çok olumsuz halde etkilediği Toprak İlmi ve Ekoloji Profesör Doğan Kantarcı tarafından hazırlanan bir rapor ile ayrıntılı halde ortaya konuldu” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir